DLNA…? Efendim?

Yayınlandı: Haziran 3, 2011 / Teknoloji

Dijitalyaşamgünlük hayatımızda çok önemli bir  hal almaya başladı. Herkezin evinde zaten bir televizyon büyük ihtimalle vardır.  Bunun haricindecep telefonu, mp3 çalar, video  oynatıcılar,bilgisayarlarvs. gündelikyaşamımızın  birer parçası haline geldiler. Bu yukarda saydığımız cihazların hepsi kendi  başlarına bizlerehizmetvermek için tasarlanmışlar.  Örneğin televizyon sadece televizyon yayınlarını izlememize imkan sağlar. Video  göstermesi için ayrıca video oynatıcı cihaz takmamız gerekir. Aynı şekilde mp3  oynatıcı cihazlar da büyük bir kısmı kendi hafızalarında olan şarkıları çalarlar. Başka şarkılar dinlemek istediğimizdebilgisayardanyüklememiz  gerekir.Bilgisayarlardabirçok işimizi  halledebiliyoruz ancak televizyon yayını alabilmek için ayrıca bir tv kartı satın almamız lazım. Cep telefonları da kendi halince cihazlar. Hafızaları düşük  olduğundan yapabilecekleriniz sınırlı.

DLNA  (Digital Living Network Alliance) ise hayatımızın bir parçası olan bu dijital  cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen birteknoloji. Bu sayede odamızdacep telefonuylabilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir videoları izleyebiliriz. Aynı şekilde televizyon yayınınbilgisayarımızdanrahatça  izleyebilir tam tersi olarak dabilgisayarımızdaki  bir filmi televizyondan izleyebiliyoruz. Kulağa oldukça hoş gelen birteknoloji.  Cihazların birbirleri ile iletişmde olması gerçekten çok güzel olacak.

Sistemin nasıl çalıştığını anlatan güzel bir video…

 

DLNA.org sitesinde teknik ayrıtılara yer verilmediği için henüz tam olarak  nasıl bir altyapı kulladığı konusunda kafamızdasoru  işaretleri mevcut. Amabilgisayarlarımızıbiribrine bağlayan ve hali hazırdainterneteçıkmak  için kullandığımız ağ yapısına benzer bir sistemin olduğunu tahmin ediyorum.  Sitede yer alan açıklamalarda videolarınızıbilgisayarüzerinden yayınlamak için Digital Media Server  (DMS) sertifikalı bir program vebilgisayara, bu  yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı bir ekrana yada  televizyona sahip olmalısınız. Bir başka senaryoda fotoğraf makinesiyle  çektiğiniz fotoğrafları televizyonda izlemek için fotoğraf makinasının Digital  Media Controller (DMC) sertifikasına, televizyonun da Digital Media Renderer  (DMR) sertifikasına sahip olması gerekiyor. Bu saydığımız sertifikalarürününeğer DLNA sertifikası varsa otomatik olarak gerekliteknolojiyibarındırıyor demektir.

DLNA sertfikalı ürünlertelevizyon, video  kaydediciler, cep telefonları, bilgisayarlar, ses  sistemleri, dizüstübilgisayarlar, PDA (el bilgisayarları) ve yazıcılar.  Günlük hayatımızda kullandığımız mülti medya cihazlar için geçerli  diyebiliriz.

İlerki yıllarda belki evimizdeki diğer elektronik eşyalar için de geçerli  olabilir. Bu sayede evimizdeki tüm elektronik aletleri uzaktan kontrol edebilme şansımız olur. Zaten bildiğim kadarıyla gelişmiş dijital evlerde merkezi bir  sistemle evin ısıtma sistemi, perdeler, buzdolabı, kapı ve pencere kilitleri ,  alarm sistemleri vs. hepsi birbiriyle bağlantılı. Hatta şöyle bir olay hatırlıyorum. Buzdolabınız internetebağlı ve içinden siz ihtiyacınız olan yiyecekleri  alıyorsunuz. Daha sonra buzdolabınız nelerin eksik olduğunu belirleyip internettengerekli siparişleri sizin adınıza otomatik  olarak verebiliyor. Muhtemelen dijitalev tekolojisinin nerelere  gidebileceğinin bir örneği olarak bahsedilmşti. Gerçekte uygulanmış bir örneğini  henüz görmedim.

DLNAteknolojisinidestekleyen firmalar da  oldukça fazla. Bunlarda bazıları Philips,Samsung,  Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak  sıralanıyor. Vestel’in de buteknolojiyeyatırım  yapıyor olması Türkiyeteknolojisiaçısından gurur  verici.

Kaynak: http://www.bilgiustam.com/dlna-nedir-digital-living-network-alliance/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s