Android’e dokunma duyusu mu geliyor?

Yayınlandı: Ağustos 5, 2011 / Smart Phone
Etiketler:, , ,

Bazı tıp fakültelerinde gerçek kadavra yerine oldukça gelişmiş plastik kadavralar kullanılır. Bunlarla test yapan öğrenciler örneğin plastik kadavranın koluna iğne vurdukları zaman iğneyi batırma derinliğine göre kolun sertliğinin arttığını, buna göre damara girdiklerini anlarlar. Dolayısıyla sanki gerçek bir insan koluna iğne yapıyormuş gibi eğitim alabilirler.

Teletıp uygulamalarından gelişmiş olanları da benzer bir teknik kullanır. Binlerce kilometre uzaktan ameliyat yapan doktor, hastanın kalbini elindeki kumanda ile yoklarken ekrandan görmekle kalmaz, kumandanın onlarca sensordan aldığı bilgiyi de elinde “hisseder“. Bu sayedece sanki hastasının yanındaymış gibi ameliyat yapabilir.

Şimdi bu teknolojinin, yani gerçeklik duygusu yaratan dokunma hissinin telefonlara da geldiğini görüyoruz. Immersion firması tarafından geliştirilen bir yöntemle telefonların ekranı çok ince bir hassasiyetle küçük titreşimleri parmaklara yönlendirebiliyor. Bu sayede Android 2.2 ve üstü telefonlarda çalışan uygulamalar firmanın geliştirdiği bu yöntemle dokunma duyusu sağlıyor. Örneğin silindirik bir seçim listesini yukarı ve aşağıya çekerken ve iterken her adımda küçük titreşimler algılayabiliyorsunuz. Bir başka örnekte, oyun oynarken arabanız asfalttan patikaya girdiğinde parmaklarınızın altında lastiklerden gelen sarsıntıları hissedebiliyorsunuz.

Immersion firması, piezo-elektrik teknolojisini kullanan bu dokunma duyulu donanımların henüz piyasadaki telefonlarda bulunmadığının da altını çiziyor. Şu anda sadece Nexus S telefonda test amaçlı olarak bulunan bu dokunma hisli arayüzün yakında yaygınlaşmasını diliyoruz.

SMART PHONE TÜRKİYE     Yeni Blogumuz 3D TV TÜRKİYE

yorum
  1. sayboard dedi ki:

    2010 sonları ve 2011 yılı teknolojik olarak büyüme oranı çok fazla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s